SARAJEVO, 2. februar - Muslimansko dobrotvorno društvo “Merhamet” je danas, 2. februara 2025., navršilo 112. godina postojanja i rada. Svi „Merhametovi“ regionalni odbori će tokom februara obilježiti „Merhametov“ 112. rođendan brojnim prigodnim humanitarnim aktivnostima na terenu, pripremanjem obroka za svoje korisnike uz razne dodatke, podjelom prehrambenih i higijenskih paketa i razne druge vrste pomoći, potom posjetama institucijama koje brinu o raznim ugroženim kategorijama građana te brojnim drugim aktivnostima.
Predsjednik HO „Merhamet“ MDD Kenan Vrbanjac čestitao je 2. februar – Dan „Merhameta“ svim uposlenicima, volonterima, korisnicima, partnerima, donatorima i svim prijateljima „Merhameta“.
- Zahvaljujem se svima na saradnji i požrtvovanom radu, na dobrobit naših socijalno ugroženih građana širom Bosne i Hercegovine. Želim da svi zajedno nastavimo našu humanu misiju koju su započeli naši prethodnici daleke 1913. godine te da „Merhamet“ bude još snažniji i uspješniji - poručio je Vrbanjac.
„Merhamet“ je osnovan 1913. godine u Sarajevu. Prema riječima predsjednika Kenana Vrbanjca, “Merhamet” je nastao iz duše naroda, davne 1913. godine.
- “Merhametova” misija začeta je na Baščaršiji, u Sarajevu, a tokom 112 godina postojanja ove organizacije proširila se na čitav svijet. Osnivač Muslimanskog dobrotvornog društva „Merhamet“ bio je sarajevski trgovac, čovjek velikog srca i poznati dobrotvor Avdaga Kulović. Na ćelu „Merhameta“ bili su znameniti Bošnjaci, među kojimi i dr. Mehmed Spaho i Džemaludin ef. Čaušević. „Merhamet“ je, u raznim historijskim okolnostima i periodima, imao nemjerljivu ulogu u sprečavanju teških posljedica siromaštva i očuvanju ljudskog dostojanstva bošnjačkog naroda, ali i svih ostalih građana BiH kojima je pomoć bila potrebna.
Vrbanjac je naglasio da je „Merhamet“ nemjerljv značaj imao i tokom Drugog svjetskog rata, kao i tokom agresije na našu zemlju, kada je pomogao opstanak bošnjačkog naroda i same države BiH. Neposredno pred rat, tadašnji entuzijasti, ponovo su udahnuli život „Merhametu“ na Obnovniteljskoj skupštini, održanoj 2. februara 1991. godine, pa se 2. februar obilježava kao Dan „Merhameta“.
Danas “Merhamet” predstavlja savremenu, dobro organiziranu humanitarnu organizaciju koja nastoji da kroz brojne projekte ublaži teško socijalno-ekonomsko stanje u BiH. “Merhamet” je sve svoje kapacitete i infrastrukturu podredio pružanju pomoć najugroženijem stanovništvu BiH, bez obzira na vjeru i naciju.
Između ostalog, u svojih 46 narodnih kuhinja i njihovih punktova širom BiH „Merhamet“ svakodnevno hrani više od 8.000 socijalno urgoženih građana i njihovih porodica.
U okviru projekta „Kućna njega“, brine o starim, bolesnim i bespomoćnim osobama kojima pruža besplatne zdravstvene usluge i obezbjeđuje im pomoć, između ostalog, u prehrambenim i higijenskim paketima.
Iz svoje Fondacije „Edah Bećirbegović“, „Merhamet“ svake godine stipendira učenike iz siromašnih porodica, prije svega povratničku djecu. Redovno brine i o RVI, šehidskim porodicama, boračkoj populaciji, udruženjima žrtava rata, te pomaže brojne institucije.
„Merhamet“ je u 2024. godini ostvario rekord u pomoći podijeljenoj socijalno ugroženim kategorijama građana u BiH i ugroženom stanovništvu u svijetu podijelio pomoć veću od 14 miliona KM.
- „Merhamet“ nastavlja svoju misiju dobročinastva, započetu daleke 1913. godine i naš je temeljni zadatak adekvatna pomoć socijalno najugroženijim građanima BiH i čuvanje njihovog dostojanstva. Ponosni smo na sve ono što smo uradili, ne samo u BiH, nego i širom svijeta: u Palestini, odnosno Gazi, Sitiji, Somaliji, Pakistanu, Indoneziji, Iranu, Japanu, Turskoj, Sjedinjenim Američki Državama, Nepalu i drugim zemljama koje su se našle u kriznim situacijama.
I dalje ćemo, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i širom svijeta, pružati pomoć onima kojima je pomoć potrebna – poručio je Vrbanjac.
“Merhamet” je za svoj rad dobio brojna domaća i međunrodna priznanja, među kojima su „Zlatni Ljiljan sa zlatnim vijencem“, Internacionalna nagrada pape Ivana Pavla II, zahvalnicu od Vlade Sjedinjenih Američkih Država te “Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva”.